Hore Velkú malovaná dlážka

Kroj a tradice jeho oblékání patří neodmyslitelně k životu lidí na Horňácku. Krása a starobylost horňáckého kroje se představila v krojovaném průvodu v roce 2014 uspořádaném v rámci tradičních Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou.

Kniha vám připomene atmosféru tohoto krojovaného průvodu, kdy se v horkém červencovém sobotním odpoledni oblékli do našich krásných krojů více než čtyři stovky lidí ze všech Horňáckých obcí. V rámci tohoto průvodu byly představeny kroje obřadní, sváteční i pracovní a všední. Svatební páry jsou v průvodu doprovázeny družičkami, mládenci, přichází s nimi družbové, kmocháčci, svatební rodiče a další svatební hosté včetně muzikantů a dětí. K vidění jsou zajímavé dary pro nevěstu a ženicha, například “výsužka” z perníku z obce Velká, svatý obraz ve velkém kulatém rámu z obce Hrubá Vrbka a “duchny”, které přináší na zádech ženy ze Suchova a přiváží “duchnarky” na ozdobeném žebřiňáku z Hrubé Vrbky a Javorníka.

Autorky zde zachovaly autentickou podobu průvodu, drobné rozdíly v oblékání a zvycích doplňuje informativní text a popisky fotografií. Kniha je určena nejen zájemcům o lidové umění, ale jejím prostřednictvím se může i široká veřejnost seznámit s dosud živým a stále specificky se vyvíjejícím lidovým uměním, které na území naší republiky je výjimečné a ojedinělé.

Knihu vydalo v roce 2015 nakladatelství Albert Boskovice: www.albertknihy.cz.