Tradice pořádání krojovaných průvodů ve Velké nad Veličkou se datuje od roku 1962, kdy se v rámci samostatného horňáckého dětského dne uskutečnil první „Průvod krojovaných skupin z Horňácka“ všech horňáckých obcí. V režii Zdenky Jelínkové (30. 3. 1920 – 5. 10. 2005) se zde poprvé v této podobě představily kroje všední, slavnostní i obřadní včetně místních odlišností.
Druhý „Slavnostní krojovaný průvod přes náměstí“ byl předveden na Horňáckých slavnostech 1978 u příležitosti 750. výročí prvního písemného záznamu o Velké nad Veličkou. Scénář připravil Dušan Holý, režie se ujal František Miškeřík a slovem provázel Jiří Šácha.
V roce 1996 proběhl v prostoru na Svárově za kostelem krojovaný průvod nazvaný „Přehlídka svátečních krojů“. Připravily jej Jitka Garšicová, Anna Kománková, Ludmila Prášková, Olga Pšurná, Alena Ptáčníková a slovem doprovodil Antonín Pšurný.
Krojovou přehlídku obřadních a svátečních krojů Horňácka staršího typu s názvem „Mizející svět“ mohli návštěvníci Horňáckých slavností shlédnout v letech 1997 a 1998. Autorkou byla Jitka Garšicová, režii zajistil Vít Trachtulec a slovem uváděl Antonín Pšurný. Na organizaci se dále podílely Anna Kománková, Olga Pšurná, Alena Ptáčníková, Anna Brablcová, Milada Kočí a Jiří Prášek.
V letech 2000 a 2002 zorganizovala „Krojovaný průvod horňáckých obcí“ Anna Bobčíková a slovem doprovodil opět Antonín Pšurný. Zde se již ukázaly všechny horňácké obce
a také všechny varianty krojů podobně jako v průvodu v roce 2005, který připravily Renata Galečková, Jana Matulová a Magdalena Petříková.
V roce 2007 krojovaný průvod „Ja krajčíru, krajčíru“ zrealizovala Magdalena Petříková s kolektivem a v roce 2010 předvedly Magdalena Maňáková a Jana Švrčková „Svaďbové obrázky“.
V roce 2014 připravily krojovaný průvod „Hore Velkú malovaná dľážka“ Věra Častová a Hana Procházková. V rámci tohoto průvodu byly představeny kroje obřadní, sváteční i pracovní. Svatební páry doprovázely jejich družičky, mládenci, družbové, „kmocháčci“, svatební rodiče a další svatební hosté včetně muzikantů a dětí.
K vidění byly zajímavé dary pro nevěstu a ženicha, například „výsužka“ z perníku z obce Velká, svatý obraz ve velkém kulatém rámu z obce Hrubá Vrbka a „duchny“, které přinesly na zádech ženy ze Suchova a přivezly „duchnarky“ na ozdobeném žebřiňáku z Hrubé Vrbky a Javorníka. Své varianty svatebních krojů přestavili také Lipov, Malá Vrbka a Kuželov.
V průvodu se objevila i ukázka hodové zábavy z Louky a „sáharé“ z Nové Lhoty. V samotném závěru byla připomenuta tradice dožínek předáním věnce uvitého z posledních obilních klasů a polního kvítí starostovi Velké nad Veličkou panu Jiřímu Pšurnému.
Krojovaný průvod s názvem „Rok na Horňácku“ roce 2017 opět připravily Věra Častová a Hana Procházková a v sobotu 22. 7. 2017 prošel od zvonice po hlavní cestě směrem ke „sv. Jánu“ a dále po hlavní cestě k Restaurami pod Lipama. Zástupci všech horňáckých obcí představili své obřadní, sváteční, všední i pracovní kroje. Průvod zahájila starostka a starostové jednotlivých horňáckých obcí a slovem jej provázela Magdalena Maňáková.
Scénář průvodu 2017:
- Velikonoce
- Senoseč
- Dožínky
- Svatební průvod
- Duchnarky
- Úvodnice
- Odvod na vojnu
- Hodová zábava
- Sáharé – práce v lese
- Zimní krojové varianty
- Fašanek
Krojovaný průvod 2023
V krojovaném průvodu v rámci Horňáckých slavností roku 2023 stejně jako v minulosti představili zástupci všech horňáckých obcí své vzácné obřadní kroje, krásné sváteční kroje, a zajímavé varianty všedních i pracovní krojů. Diváci mohli obdivovat horňácké kroje s odlišnými prvky typickými pro každou horňáckou obec.
Mnozí z účastníků těchto průvodu obléká kroj častěji, např. při různých folklorních, slavnostních nebo církevních příležitostech. Pro mnohé z účastníků ale bývá účast v průvodu jedinečnou příležitostí k tomu, aby mohli obléknout kroj např. svých rodičů nebo prarodičů a na chvíli se přenést do doby, kdy nošení kroje bylo běžné a poznat pocit oblečeného kroje na vlastní kůži.
Výjimečnost této krojované akce spočívá nejen v množství účastníků, ale také v jejich přístupu k prezentaci kroje v jeho autentické podobě a zachování všech pravidel při jeho oblékaní.